Trójkołowcem z kat.B

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o kierujących pojazdami, na mocy której posiadacze prawa jazdy kategorii B od minimum trzech lat, będą mogli poruszać się tzw. trójkołowcami, bez jakichkolwiek dodatkowych kursów, czy egzaminów.

Wystarczy mieć prawo jazdy kategorii B i już wkrótce, zgodnie z prawem będzie można jeździć trójkołowcem (trajką). To efekt nowelizacji ustawy o kierujących pojazdami, podpisanej właśnie przez prezydenta. To dobra wiadomość, zwłaszcza dla niepełnosprawnych, którzy ze względu na ograniczenia i trudności w poruszaniu się, nie byli w stanie odbyć egzaminu na kategorię A prawa jazdy. W uzasadnieniu dla nowelizacji powołano się na technikę kierowania motocyklem trójkołowym, której znacznie bliżej jest do kierowania samochodem niż motocyklem. Tym bardziej że w przepisach dawno już zapisano, że by kierować (dwukołowym motocyklem do 11kW mocy)-kategoria A1, wystarczy prawo jazdy kategorii B. Aktualnie, by jeździć motocyklem trójkołowym, potrzeba kategorii A prawa jazdy (i mieć ukończone 21 lat). Ustawa wejdzie po upływie 30 dni od dnia jej publikacji w Dzienniku Ustaw.

Uważamy, że przyjęte rozwiązania rozszerzające uprawnienia posiadaczy kategorii B
zgodnie z powszechnie stosowanym w krajach UE ustawodawstwem idą w dobrym
kierunku. Problemem, który od wielu lat czeka na formalne –prawne rozwiązanie
to dopuszczenie możliwości szkolenia praktycznego dla wszystkich chętnych w
zwykłych OSK zajmujących się szkoleniem motocyklowym.

Naszym zdaniem pozostawienie w rękach ODTJ tego typu szkolenia jest błędem, ponieważ nie są one powołane do prowadzenia szkoleń podstawowych w normalnym ruchu drogowym. Trzeba to jak najszybciej naprawić, o co od lat zabiegamy.

Dariusz Gil – Wojciech Szemetyłło

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz