Nie jedź na kacu


Gdy wieczorem wypiłeś trochę więcej to rano jesteś na „podwójnym gazie”

Jazda po nocy spędzonej na hucznej zabawie może być równie niebezpieczna, jak jazda bezpośrednio po wypiciu alkoholu. Zawroty głowy, odczucie pragnienia i osłabienie to nic innego jak kac, a jazda z takimi objawami może być śmiertelnie groźna. Efekty uboczne całodniowej lub całonocnej zabawy potrafią być wyniszczające.

Piłeś? Zostaw samochód, albo znajdź kogoś kto odprowadzi auto

Jazda pod wpływem alkoholu jest obecnie jednym z największych społecznych tabu, a siadanie za kierownicą następnego dnia rano potrafi być równie niebezpieczne. Koniec roku i karnawał obfitują w przyjęcia i spotkania, na których wiele osób wypija więcej alkoholu, niż zwykle. Jest to także okres, w którym więcej kierowców podejmuje potencjalnie śmiertelne ryzyko, zarówno dla nich samych, jak i dla innych uczestników ruchu drogowego.

Co grozi za jazdę po spożyciu oraz jazdę pod wpływem alkoholu?

Stan po spożyciu alkoholu
Zgodnie z polskim prawem dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi wynosi poniżej 0,2 promila i poniżej 0,1 mg w wydychanym powietrzu. Stan po spożyciu alkoholu (art. 87§1 kodeksu wykroczeń) wskazuje na 0,2 do 0,5 promila we krwi lub w 1 dm3 wydychanego powietrza od 0,1 do 0,25 mg. Za kierowanie po spożyciu alkoholu grozi areszt od 5 do 30 dni, lub grzywna w wysokości od 50 do 5000 złotych. Sąd ma obowiązek orzec środek karny w postaci utraty uprawnień lub prawa jazdy na okres od 6 miesięcy do 3 lat.

Stan nietrzeźwości
Prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości, (art. 178a§1 kodeksu karnego) jest przestępstwem. W takim przypadku na kierowcę nakładany jest zakaz prowadzenia pojazdów na minimum 3 lata, do maksymalnie 15 lat po spowodowaniu wypadku. Grozi dodatkowo ograniczenie lub pozbawienie wolności do lat 2, a w przypadku recydywistów, od 3 miesięcy do 5 lat. Drugą z możliwości jest grzywna w stawkach dziennych, od 10 zł do nawet 2000 zł każda. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzeka świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. zł, w przypadku osoby po raz pierwszy dopuszczającej się tego czynu, oraz nie mniejszej niż 10 tys. zł, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem w stanie nietrzeźwości. Kara finansowa za spowodowanie wypadku w stanie nietrzeźwości to min. 10 tys. zł.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz