Konferencja w Wydziale Oświaty Urzędu Dzielnicy Wawer.

Z inicjatywy Burmistrza Dzielnicy Wawer Łukasza Jeziorskiego w dniu 20.02.2018 roku odbyło się robocze spotkanie pod przewodnictwem Naczelnik Wydziału Oświaty i Wychowania Pani Renaty Potrzebowskiej Dyrektorów szkół podstawowych dzielnicy Wawer z Zarządem Motor Klub Wawer.

W części poświęconej przygotowaniom do wspólnie realizowanego projektu całodziennego pikniku szkoleniowo integracyjnego w zakresie Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego pod roboczym tytułem

MOTORYZACJA NAJMŁODSZYCH I TYCH „NIECO” STARSZYCH

w którym młodzież z lokalnych szkół mogłaby się wykazać znajomością podstawowych zasad uczestnictwa w ruchu drogowym. Kolega Dariusz Gil przedstawił zebranym w formie prezentacji zagrożenia w ruchu drogowym oraz szereg trudności związanych z edukacją komunikacyjną najmłodszych uczestników ruchu drogowego.

Bloki tematyczne dotyczyły:
1. Odpowiedzialność dorosłych za wychowanie komunikacyjne najmłodszych-wiek uczestników szkoleń 10-14 lat.
2. Podstawy programowe wynikające z Ustawy P.R.D. Oraz prawo Oświatowe.
3. Skomplikowany i rozbudowany system uzyskiwania kart rowerowych w kontekście podziału uczniowie szkół podstawowych a osoby szkolone.
4. Konsekwencje dla rodziców wynikające z nieszczęśliwych wypadków komunikacyjnych rowerzystów niemających właściwych uprawnień do poruszania się po drogach publicznych.


W swojej prelekcji kol. Gil zapoznał zebranych ze stanem przygotowań MKW do społecznego udziału członków stowarzyszenia w przygotowaniu młodzieży do egzaminu na kartę rowerową. Przekazaniu między innymi zestawów pytań egzaminacyjnych na kartę rowerową nauczycielom wychowania komunikacyjnego, udostępnienie placu manewrowego do ćwiczeń praktycznych, poprowadzenia konsultacji z zakresu prawa drogowego. Przedstawił projekt małego lokalnego miasteczka ruchu drogowego, które mogłoby być zbudowane minimalnym kosztem w gminie i byłoby wykorzystywane do prowadzenia zajęć komunikacyjnych z młodzieżą oraz służyłoby do profesjonalnego przeprowadzania egzaminów na kartę rowerową.

Prezes Gąsiorek podczas kończącego spotkanie wystąpienia przedstawił wizję przebiegu planowanego w maju pikniku

MOTORYZACJA NAJMŁODSZYCH I TYCH „NIECO” STARSZYCH.

Wskazał na udział fachowców Straży Miejskiej dysponujących mobilnym miasteczkiem ruchu drogowego przy organizacji pokazów i szkoleń. W tej sprawie wystosowaliśmy pismo do Komendanta Straży Miejskiej Miasta Stołecznego Warszawy Pana Zbigniewa Leszczyńskiego.
Stwierdził, że Zarząd stowarzyszenia wraz z członkami pragnie, aby impreza ta była szczególnym wydarzeniem dla dzieci i rodziców z okazji zbliżającego się „Międzynarodowego Dnia Dziecka”. Uroczyste wręczenie uczniom szkół podstawowych, którzy ukończyli szkolenie i zdali egzamin „KART ROWEROWYCH” przez Burmistrza Dzielnicy Wawer Łukasza Jeziorskiego, Dyrektorów szkół oraz Proboszcza Kościoła Parafii Matki Bożej Królowej Polski w Warszawie-Aninie Księdza Marka Doszko.

Całemu wydarzeniu będzie towarzyszyła wystawa motocykli zabytkowych.
Pokaz jazdy sprawnościowej na motocyklach w wykonaniu młodzieży
Miasteczko mobilne ruchu drogowego dla rowerzystów.
Warsztaty dla dzieci o tematyce BRD.
Konkurs znajomości przepisów ruchu drogowego dla najmłodszych z nagrodami
Tradycyjny integrujący grill rodzinny
Impreza ta będzie bardzo ważnym elementem podnoszenia bezpieczeństwa dzieci, najmłodszych uczestników ruchu drogowego. Uzgodniliśmy z Panią Naczelnik Wydziału Oświaty i Wychowania Renatą Potrzebowską strategię następnych spotkań dotyczących zagadnień BRD z zainteresowanymi przedstawicielami szkół, które odbędą się w najbliższym czasie.

opracowali: D.Gil – W.Szemetyłło

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Wydarzenia Motor Klub Wawer. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz