Obiecujące spotkanie na wysokim szczeblu

W dnu 4 października 2021 roku w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim w Warszawie w gabinecie Pana Wojewody Artura Standowicza odbyło się spotkanie, w którym udział wzięli:

 • Poseł na Sejm RP Paweł Lisiecki
 • Wicewojewoda Mazowiecki Artur Standowicz
 • Mazowiecki Kurator Oświaty Aurelia Michałowska

przedstawiciele Zarządu Motor Klubu Wawer

 • Prezes Włodzimierz Gąsiorek
 • Wiceprezes Wojciech Szemetyłło.

Celem spotkania zorganizowanego przez biuro Pana Wojewody było omówienie problemów związanych z wprowadzaniem do szkół podstawowych nowych – wynikających ze zmian w Ustawie Prawo o Ruchu Drogowym przepisów dotyczących:

 1. rowerów
 2. urządzeń transportu osobistego
 3. urządzeń wspomagających ruch

W swoim wystąpieniu Pan Prezes Gąsiorek przedstawił wnioski wynikające ze współpracy z Burmistrzem Dzielnicy Wawer dotyczące budowy i eksploatacji miasteczka ruchu drogowego.

Nakreślił możliwości wykorzystania tego typu obiektu do prowadzenia działalności edukacyjnej w szkołach dedykowanej najmłodszej grupie uczniów szkół podstawowych.

Stwierdził, że nawet największy entuzjazm i zaangażowanie wszystkich uczestników biorących udział w realizacji programu budowy bezpieczeństwa ruchu drogowego zaczynając od najmłodszych, wymaga budowy systemu wsparcia władz oświatowych na najwyższym poziomie.

Dla skutecznego wprowadzenia do szkół podstawowych wychowania komunikacyjnego z wykorzystaniem lokalnych miasteczek ruchu drogowego do prowadzenia zajęć praktycznych potrzeba jest koordynacja działań pomiędzy:

 • Urzędem Wojewódzkim
 • Kuratorem Oświaty
 • Dyrektorami Szkół
 • Motor Klubem Wawer.

Po bardzo interesującej wymianie poglądów ustalono, że należy:

 1. Stworzyć projekt programu i sposoby jego finansowania na szczeblu wojewódzkim.
 2. Przygotować program łączący przygotowanie teoretyczne dzieci w zakresie uzyskiwania kart rowerowych z zajęciami praktycznymi i związanymi z tym problemami logistycznymi dla szkół.
 3. Kontynuować starania w celu promowania na terenie województwa mazowieckiego zajęć z zakresu wychowanie komunikacyjne w szkołach pod hasłem „karta rowerowa moje pierwsze prawo jazdy”.

Być może jestem od urodzenia niepoprawnym optymistą, ale fakt, że na tak wysokim szczeblu doszło do tak obiecującego spotkania z udziałem Wojewody Mazowieckiego Artura Standowicza, Posła na Sejm RP Pawła Lisieckiego oraz Mazowieckiego Kuratora Oświaty Pani Aurelii Michałowskiej uważam, że prace nad projektem wprowadzenia do szkół programu edukacji komunikacyjnej przy naszym skromnym udziale staje się bardzo realny.

opracowali: Dariusz Gil – Wojciech Szemetyłło

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Wszystkie wpisy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz