CEPIK na ukończeniu.

W siedzibie Ministerstwa Cyfryzacji odbyła się konferencja prasowa ministrów cyfryzacji – Marka Zagórskiego i infrastruktury – Andrzeja Adamczyka.
Zaprezentowano projekty dalszych ułatwień dla polskich kierowców. Stało się to możliwe, ponieważ działa już poprawnie system postrzegany powszechnie przez obywateli jako CEPiK. Postanowiliśmy zrobić krok dalej – mówił minister M. Zagórski.
Przedstawiamy państwu proponowane zmiany dotyczące obowiązujących dzisiaj niezbędnych dokumentów koniecznych do legalnego użytkowania i prowadzenia pojazdu.

Przygotowany projekt obejmuje:
1. likwidację karty pojazdu
2. likwidację nalepki kontrolnej
3. możliwość zachowania przez nowego właściciela pojazdu dotychczasowego (przypisanego do pojazdu) numeru rejestracyjnego
4. wykreślenia z taryfikatora mandatów pozycji dotyczacej nieposiadania przy sobie dokumentu prawa jazdy.

Podczas konferencji prasowej odnośnie do tablic rejestracyjnych minister Adamczyk powiedział:
Taką propozycję będziemy z determinacją starali się zamienić w rzeczywistość, aby móc zachować dotychczasowe tablice rejestracyjne bez względu na pewne wątpliwości, że samochody nie będą w regionie rozpoznawalne, z jakiego województwa ten samochód pochodzi.

W sprawie mandatów jak mówił minister Zagórski:
To jest pierwszy krok, do tego, żeby pójść tą samą ścieżką jak w przypadku dowodu rejestracyjnego. Tutaj główny nacisk kładziemy na to, żeby to nie było penalizowane. Dzisiaj ten mandat wynosi 50 zł, chcemy ten mandat zlikwidować. Tym samym, jeżeli ktoś zapomni prawa jazdy, może być spokojny, że procedury obowiązują, natomiast dalszym krokiem będzie zniesienie obowiązku posiadania przy sobie prawa jazdy. W ogóle dokumentu zlikwidować nie możemy, bo gdy wyjeżdżamy za granicę to taki dokument jest nam potrzebny.

Ministrowie podkreślali, iż zaplanowany zakres zmian przyniesie realne i pozytywne oszczędności dla właścicieli pojazdów:
I tak wobec zniesienia obowiązku posiadania karty pojazdu możliwe będą oszczędności 75,50 pln.
Zachowanie dotychczasowych numerów rejestracyjnych i rezygnacja z nalepki kontrolnej – to dalsze 99,50 pln.
Oczekiwaną przez wszystkich, a zwłaszcza młodych kierowców zmianą jest usankcjonowanie przez organy kontrolujące dokumentów w formie elektronicznej oraz ich wydruków.

Głośna i tocząca się od kilku lat dyskusja wokół obowiązkowych i płatnych kursów dla początkujących kierowców kat B — szkolenie z zagrożeń w ruchu drogowym i z ryzyka drogowego, organizowanych przez ODTJ dobiega końca.

Nowelizacja miałoby dotyczyć jedynie młodych kierowców, którzy w okresie 2 lat od otrzymania prawa jazdy popełnią co najmniej dwa wykroczenia za przekroczenie przepisów ruchu drogowego. Taka osoba, ale tylko taka osoba — byłaby kierowania na szkolenie z jazdy w ośrodkach doskonalenia techniki jazdy. Nie przewiduje się tutaj określenia listy przewinień. Czyli samo szkolenie w ODTJ zostałoby ograniczone jedynie do jego części praktycznej. Szkolenie teoretyczne ma być wykreślone, a decyzja taka spowoduje, iż kurs stanie się tańszy. ODTJ miałby wówczas pobierać 200 pln. w miejsce dotychczasowych 300 pln. Ustawodawca motywuje w ten sposób młodych kierowców, żeby jeździli jak najbezpieczniej. To jest też sygnał, że przystępujemy do konkretnych prac, żeby poszczególne moduły Centralnej Ewidencji Kierowców wdrożyć bez takiego zamieszania, jakie nam się przydarzyło — dodał Minister Zagórski.

Takie rozwiązanie doświadczeni szkoleniowcy uważają za kompromisowe, ponieważ istotą działania ODTJ jest szkolenie w ekstremalnych warunkach na zamkniętych i wyłączonych z ruchu drogowego obiektach. Naszym zdaniem osoby łamiące przepisy ruchu drogowego powinny być ponownie szkolone w szczególnie trudnych sytuacjach ruchu drogowego.

Nie ma wątpliwości, iż zaprezentowany zakres regulacji wymaga zmian prawa
Patrząc na kalendarz przewidujemy, że będzie to możliwe w pierwszym kwartale 2019 roku.
Kończąc konferencję Minister Adamczyk podziękował wszystkim zaangażowanym pracownikom Ministerstwa Cyfryzacji oraz współpracownikom za efektywną i owocną współpracę.

D.G. – W.Sz.


Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz