Zapominalscy będą mogli spać spokojnie

Od 1 października osoba kierująca pojazdem  nie będzie musiała wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i potwierdzenia polisy OC, bo dane pojazdu i informacje o zawartej polisie znajdą się w CEPiK-u. Uprawnione służby (np. policja, straż miejska, czy Inspekcja Transportu Drogowego)podczas kontroli sprawdzą dane w jednej z baz systemu  Centralnej Ewidencji Pojazdów.

Dowód rejestracyjny nadal jednak będzie niezbędny  podczas zagranicznych wyjazdów.

Każdy kierowca będzie musiał mieć przy sobie prawo jazdy. Może również – zwłaszcza w okresie przejściowym – spotkać się z pytaniem, kto aktualnie przechowuje dowód rejestracyjny pojazdu (wystarczy wiedzieć, że dokument w tej chwili znajduje się np. w siedzibie firmy, domu).

Dowód rejestracyjny nadal będzie potrzebny przy załatwianiu formalności, m.in. na stacjach kontroli pojazdów, przy sprzedaży auta lub na wyjeździe zagranicznym.
Na razie gotowa jest Centralna Ewidencja Pojazdów. Pełna Centralna Ewidencja Kierowców nie działa, a jak do tej chwili  zarówno OC i dowód rejestracyjny przypisany jest do samochodu, nie do kierowcy.”

Zatrzymanie odnotowywane w systemie

Zniesienie obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego wiąże się również ze zmianą dotyczącą zatrzymywania i jego zwrotu. Do tej pory dokument był zatrzymywany fizycznie przez osobę do tego upoważnioną. Od 1 października w przypadku, gdy pojazd nie spełnia wymagań ochrony środowiska, zagraża bezpieczeństwu lub porządkowi ruchu drogowego, uprawniony organ odnotuje zatrzymanie dokumentu w systemie informatycznym. Informacja o zatrzymaniu ma być przekazana do Centralnej Ewidencji Pojazdów, a kierujący otrzyma, jak dotychczas, pokwitowanie. Zwrot dokumentu będzie mógł odnotować zarówno organ (np. urząd miasta) go wydający, jak i dowolna jednostka w ramach podmiotu, który go zatrzymał.

Dariusz Gil – Wojciech Szemetyłło

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz