Odeszła ikona polskiej motoryzacji – zarys jego osiągnięć

Włodzimierz Gąsiorek pożegnanie

Włodzimierz Gąsiorek rocznik 1937 – w roku 2022 jego droga dobiegła końca.Od 60 lat był ciągle na posterunku, można śmiało powiedzieć ikona polskiej motoryzacji.

 • Zaszczytne odznaczenia: 

  SREBRNY KRZYŻ ZASŁUGI
  MEDAL ZŁOTY ZA DŁUGOLETNIĄ SŁUŻBĘ dla RP
  AUTO KLUB POLSKI ZŁOTA ODZNAKA HONOROWA
  ODZNAKA PZM
  SREBRNA ODZNAKA AZS
  MEDAL 40 LECIA PRL
  ZŁOTA ODZNAKA HONOROWA PFSSK
  MEDAL ZA ZASŁUGI DLA POŻARNICTWA
  ZŁOTA ODZNAKA HONOROWA SKM WARSZAWA

 • Kariera

  wieloletni pracownik Warszawskiej Fabryki Motocykli
  zawodnik
  trener
  wychowawca pokoleń sportowców
  konstruktor
  wychowawca młodzieży

Po roku 2009, w którym zastał wyróżniony złotym medalem za Długoletnią Służbę dla RP, kontynuuje rozpoczętą w roku 1963 w klubie RKS Syrena działalność społeczną w zakresie wychowywania i szkolenia w dziedzinie sportów motorowych.

Od 2002 roku w MKW pod kierownictwem i bezpośrednim udziałem Włodzimierza Gąsiorka przeszkolono na kartę motorowerową około 2000 uczniów szkół Wawra, Miłosnej, Sulejówka, Józefowa i okolicznych gmin.

Równolegle w tym okresie w cyklach miesięcznych szkolono piętnastoosobowe grupy młodzieży w doskonaleniu techniki jazdy pojazdami jednośladowymi.

Z przeszkolonych osób wyłoniono dziewięcioosobową ekipę, która na motocyklu WFMskonstruowanym w Motor Klub Wawer ustanowiła nowy rekord Polski w 24-godzinnej jeździe na torze FSO w kategorii wiekowej 14/16 lat.

Dwa razy do roku organizuje imprezy takie jak:

 • Zjazd Pojazdów Zabytkowych,
 • Zdobycze Polskiej Motoryzacji Mońki – Chęciny 2014 rok.

W imprezach startowali młodzi i starsi a ilość odwiedzających i biorących udział w konkurencjach sprawnościowych, konkursach wiedzy z zakresu BRD osób dochodziła do 1500.

Włodzimierz Gąsiorek jest autorem i organizatorem obchodów rocznicy 60 lecia i następnie 65 lecia WFM i FSO.

W ramach obchodów zorganizowano zlot zabytkowych pojazdów polskiej produkcji, którym wzięło udział ponad 300 zabytkowych pojazdów, które zaprezentowały się podczas przejazdu w kolumnie pod eskortą policji ulicami Warszawy.

Dwudniowe imprezy odbywające się na torze FSO zgromadziły kilkutysięczną grupę sympatyków motoryzacji.

Pikniki na Plebani organizowane od 2012 roku to jedna z wielu form szkolenia i propagowania idei wychowania komunikacyjnego ludzi młodych i nie tylko. Również cykliczne spotkania na Plebani Matki Bożej Królowej Polski w Aninie pod nazwą

Motoryzacja Najmłodszych i Tych Nieco Starszych”

to szkolenia motoryzacyjne młodzieży szkół podstawowych połączone z możliwością uzyskania karty rowerowej. Organizator imprezy z okazji dnia dziecka gdzie M.K.W. jest organizatorem „Turnieju Motoryzacyjnego Młodzieży” w finale bierze udział pięćdziesięciu uczniów.

Autor założeń i uwag do programu szkolenia na kartę motorowerową, którą uzyskiwali najmłodsi uczestnicy ruchu drogowego, dzisiaj ten zakres uprawnień znamy jako prawo jazdy kat. AM.

Jego doświadczenie i wiedza zostały wykorzystane i uwzględnione przez Ministerstwo Infrastruktury przy tworzeniu programów nauczania w zakresie kategorii motocyklowych.

Włodzimierz Gąsiorek, pasjonat motoryzacji jest twórcą Izby Pamięci, w której zgromadził, prezentuje ponad 40 egzemplarzy zabytkowych motocykli produkowanych przez polski przemysł motoryzacyjny od roku 1945.

W Izbie Pamięci prowadził „Spotkania z Historii Polskiej Motoryzacji” dla młodzieży szkolnej będącej miłośnikami polskiej Motoryzacji.

Od kilku lat pracuje nad konstrukcją polskiego elektrycznego skutera marki „OSA”.Projekt ten wpisuje się w politykę elektromobilności polskiej motoryzacji. Powstaje prototyp elektrycznego skutera OSA. Bardzo ciekawy i innowacyjny skuter napotkał na barierę polskiej biurokracji, Włodku nie dokończysz tego projektu, po prostu zabrakło Ci czasu.

POSTANOWIENIEM PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ z dnia 12 czerwca 2017 roku o nadaniu odznaczeń w działalności na rzecz rozwoju i upowszechniania sportów motorowych oraz propagowanie bezpieczeństwa w ruchu drogowym: zostaje odznaczony przez Prezydenta Andrzeja Dudę

SREBRNYM KRZYŻEM ZASŁUGI.

Laureat prestiżowej nagrody – Złota Kierownica Świętego Krzysztofa w 2017 roku Przyznanej przez kapitułę MIVA Polska.

Był ekspertem i komentatorem spraw związanych z bezpieczeństwem ruchu drogowego Radia Warszawa.

Włodek był pełen energii i wiary, troska o bezpieczeństwo w ruchu drogowym była pasją jego życia. Idea szkolenia najmłodszych, poprawa świadomości komunikacyjnej wśród najmłodszych, zdobywanie uprawnień przez dzieci, na kartę rowerową to projekt, który realizował przez całą karierę zawodową.

Ten pomysł znalazł poparcie u regionalnych władz i hasło KARTA ROWEROWA MOJE PIERWSZE PRAWO JAZDY stało się faktem. Powstaje Miasteczko Ruchu Drogowego w Wawrze, do którego powstania swoją cegiełkę wniósł Motor Klub Wawer pod kierownictwem Prezesa Gąsiorka.

Ukoronowaniem tej wspaniałej pasji, która stanowiła o całym Twoim bogatym życiu, była realizacja przez Pana Wojewodę Mazowieckiego Konstantego Radziwiłła Tygodnia Bezpieczeństwa Drogowego dedykowanego najmłodszym uczestnikom ruchu drogowego.

Włodku, dzisiaj towarzyszymy Ci w ostatniej drodze i chcemy Cię zapewnić, że będziemy kontynuowali, dopóki starczy nam sił rozpoczęte przez Ciebie prace na rzecz zapewnienia dzieciom – najmłodszym uczestnikom ruchu drogowego możliwości kształtowania od najmłodszych lat oczekiwanych postaw.

W Twoim imieniu Dziękujemy wszystkim a w szczególności Proboszczowi Parafii Matki Bożej Królowej Polski w Aninie Księdzu Markowi Doszko honorowemu członkowi M.W.K, bez którego wsparcia i opieki duchowej nasza praca w ramach klubu byłaby niemożliwa.

Wyrazy szczerego żalu, rodzinie przyjaciołom i znajomym Włodzimierza Gąsiorka składamy w imieniu swoim i Zarządu M.K.W na ręce Michała syna zmarłego.

Włodku – wraz z twoim odejściem skończyła się pewna epoka.

Cześć twojej pamięci

Włodzimierz Gąsiorek – autobiografia

http://motorklubwawer.pl/wlodzimierz-gasiorek-autobiografia/ ‎

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz