Interpelacja nr 20311 do ministra spraw wewnętrznych i administracji w sprawie obowiązkowej jazdy w kasku na rowerze

Zgłaszający: Tomasz Kostuś
Data wpływu: 01-03-2018

Od kwietnia zeszłego roku trwają prace zespołu złożonego z przedstawicieli różnych ministerstw: MSWiA, infrastruktury, KGP, sprawiedliwości, cyfryzacji. W skład grupy wchodzą także eksperci z instytutów badawczych. Spotykają się, by opracować zmiany w przepisach drogowych. Najważniejszymi z nich są obowiązkowe kaski dla dzieci i wprowadzenie maksymalnej prędkości dla kierowców w godzinach nocnych.

Jednym z pomysłów jest wprowadzenie obowiązkowych kasków dla dzieci jeżdżących na rowerach. Nie ustalono na razie, do jakiego wieku planuje się wprowadzić ten obowiązek. Jak przyznają sami członkowie komisji, różne kraje stosują odmienne rozwiązania. Rozstrzał jest całkiem spory. W niektórych państwach jest to do 7. roku życia, w innych 12., a także pojawia się pułap 15. „Bierzemy pod uwagę wszystkie czynniki, dyskusje trwają” – komentuje jeden z członków komisji.

Niemniej jednak postulowane zmiany mają dotyczyć tylko dzieci i wyłącznie jazdy na rowerze.

W związku z powyższym proszę o odpowiedź na następujące pytania:

1. Czy rozważane są przepisy rozszerzające obowiązek jazdy w kasku dla dzieci również dodatkowo na inne środki transportu takie jak deskorolki, hulajnogi itp.?

2. Czy rozważane są przepisy rozszerzające obowiązek jazdy w kasku również dla dorosłych?

3. Czy istnieją badania, które wskazywałyby, jak poprawiło się bezpieczeństwo wśród rowerzystów, jeżeli by mieli obowiązek jazdy w kasku?

4. Ile co roku na polskich drogach drogach ginie rowerzystów?

5. Jakie działania prowadzi ministerstwo, by poprawić bezpieczeństwo rowerzystów na polskich drogach?

Z wyrazami szacunku,
Tomasz Kostuś
Poseł na Sejm RP

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz