GORDYJSKI WĘZEŁ

 

W cieniu wielkich wydarzeń politycznych, które odwracają uwagę mediów i oczywiście pasjonują sporą część opinii publicznej, zauważyłem również interesującą informację o wydawało by się prostej, banalnej i oczywistej dla wielu kierowców sprawie, jaką jest używanie kierunkowskazów a w tym konkretnym przypadku na rondzie.
Przypomnę więc co na ten temat jest zapisane w Ustawie art.22 ust.5 p.r.d

Kierujący, jeśli zmienia kierunek jazdy (nawet już na skrzyżowaniu) jest obowiązany zawczasu i wyraźnie sygnalizować zamiar zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu oraz zaprzestać sygnalizowania niezwłocznie po wykonaniu manewru (art. 22 ust. 5 p.r.d).
Doświadczeni kierowcy pewnie już od kilku lat zauważyli nową modę włączania lewego kierunkowskazu przed wjazdem na RONDO-skrzyżowanie o ruchu okrężnym w celu zasygnalizowania zamiaru skrętu w lewo. Problem w tym, że zdaniem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach (sygn. akt II SA/GI 888/16). Orzeczenie 3 listopada 2016 r.: wjeżdżający na skrzyżowanie o ruchu okrężnym nie może sygnalizować zmiany kierunku ruchu lewym kierunkowskazem.

Teza:
W świetle obowiązujących przepisów ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym wjeżdżający na skrzyżowanie o ruchu okrężnym nie może sygnalizować zmiany kierunku ruchu lewym kierunkowskazem. Nie dotyczy to sytuacji, gdy wjazd na takie skrzyżowanie jest połączony ze zmianą pasa ruchu (np. w przypadku konieczności ominięcia przeszkody, czy też zmiany pasa na samym skrzyżowaniu, jeśli posiada ono co najmniej dwa pasy ruchu).

Co istotne ostatnio w Lublinie:
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie-sygn. akt III SA/Lu 326/17 w sprawie sposobu używania kierunkowskazu na skrzyżowaniu o ruchu okrężnym, czyli rondzie rozpatrując zażalenie na wynik egzaminu państwowego orzekł:

Żaden z przywołanych wyżej przepisów nie nakazuje kierującemu pojazdem sygnalizowania manewru wjazdu na skrzyżowanie. A jak wyżej wskazano, „rondo” należy uznać za „zwykłe” skrzyżowanie. Sygnalizacja powinna mieć miejsce podczas zjeżdżania ze skrzyżowania, kiedy to następuje zmiana kierunku ruchu. Nie ma racji skarżąca-egzaminator, że egzaminowany popełnił dwukrotnie błąd przy wykonywaniu polecenia skrętu w lewo na skrzyżowaniu z ruchem okrężnym. Dojeżdżając do ronda egzaminowany nie wykonywał bowiem manewru zmiany kierunku jazdy. W tych warunkach zasygnalizowanie tego manewru lewym kierunkowskazem nie było wymagane.
Jak wynika ze zgromadzonego materiału dowodowego, przy wjeździe na rondo im. G. L. B. w L., egzaminowany nie musiał zmieniać ani kierunku jazdy, ani pasa ruchu.
Piszemy o tym dlatego, że naszym zdaniem wbrew opinii wielu nowoczesnych komentatorów czujących się upoważnionymi bez przygotowania prawniczego do podważania i kwestionowania obowiązujących od lat przepisów prawa, wprowadzanie chaosu w sytuacjach drogowych jest po prostu niebezpieczne! Faktem jest, że Ustawa o Ruchu Drogowym jest często anachroniczna i nie nadąża za postępem oraz za zachodzącymi zmianami w inżynierii motoryzacji oraz budownictwa drogowego. Obserwujemy nie tylko zmiany w zachowaniu nowego pokolenia, które chętnie i bez większego oporu adoptuje tak zwane nowinki, trendy i mody dobre oraz wygodne z ich punktu widzenia zapominając o starych i wypróbowanych zasadach postępowania na naszych drogach. Stan prawny na dzisiaj można łatwo i prosto przełożyć na sposób prowadzenia bezpieczny, bo zgodny z obowiązującymi zasadami kultury, przewidywania skutków oraz co dzisiaj jest potrzebne brakiem agresji. Pamiętajmy, że na rondzie sygnalizujemy zawczasu i wyraźnie zamiar jego opuszczenia!
Wszystkich Państwa, którzy chcieli by zapoznać się szerzej z omawianą problematyką zapraszam do odwiedzenia strony oskduet.pl.

http://oskduet.pl/nauka-jazdy/jazda-po-rondzie-1
http://oskduet.pl/nauka-jazdy/jazda-po-rondzie-2
http://oskduet.pl/nauka-jazdy/jazda-po-rondzie-3

D. Gil – W. Szemetyłło

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

5 odpowiedzi na GORDYJSKI WĘZEŁ

  1. Pingback: Dropbox URL Shortener

  2. Pingback: Queen Arwa University uniRank

  3. Pingback: افضل جامعة يمنية

  4. Pingback: Kuliah Mudah

  5. Pingback: 918kiss

Dodaj komentarz