Bezpieczna Majówka 2018 z ITD

Stacjonarne i mobilne punkty kontrolne, motocykle, nieoznakowane radiowozy i dziesiątki kilometrów dróg kontrolowanych. W majowy weekend większy będzie ruch na drogach, dlatego Inspekcja Transportu Drogowego zadba, by wyjazdy były bezpieczniejsze.

Stan techniczny pojazdów, trzeźwość kierowców, czas ich pracy, weryfikacja uprawnień kierowców oraz firm transportowych, ograniczenia w ruchu niektórych pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczających 12 ton – to m.in. będą sprawdzać inspektorzy, tak aby zapewnić podróżującym w majowy weekend bezpieczne wyjazdy i powroty. Kontrolowane będą nie tylko pojazdy ciężarowe, ale również autokary.

„Wyjątkowo długi weekend to zdecydowanie większy ruch na drogach, czas wyjazdów indywidualnych, ale
i zorganizowanych wycieczek. Zaplanowaliśmy działania kontrolne na głównych szlakach komunikacyjnych. Inspektorzy oprócz kontroli przewozu osób, będą zwracali też szczególną uwagę na pojazdy niestosujące się do zakazów i ograniczeń w ruchu. Cel tego typu działań jest jeden. Większe bezpieczeństwo na polskich drogach, zarówno pasażerów jak i innych uczestników ruchu. To jest nasz priorytet” – podkreślił w trakcie konferencji prasowej Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur.

CANARD (Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym) wykorzystuje obecnie ponad 400 fotoradarów, 30 urządzeń do odcinkowego pomiaru średniej prędkości oraz urządzenia rejestrujące wjazd na czerwonym świetle, zainstalowane na 20 skrzyżowaniach. Poza tym inspektorzy będą prowadzić systematyczny nadzór na niebezpiecznych odcinkach dróg krajowych, reagując na wykroczenia zagrażające bezpieczeństwu ruchu drogowego oraz dokonywać pomiarów prędkości na wyznaczonych punktach kontrolnych. Szczegółową mapę urządzeń oraz punktów kontrolnych można znaleźć na stronie internetowej Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym.

„Kierowcy planując wyjazd powinni zadbać o bezpieczeństwo swoje i najbliższych, dostosować styl jazdy do warunków pogodowych, natężenia ruchu. Zdejmijmy nogę z gazu – dojazd o kilka minut wcześniej do miejsca wypoczynku, czy domu nie jest wart tragedii. Zadbajmy o nasze wspólne bezpieczeństwo kierując się rozsądkiem, przepisami i wzajemnym szacunkiem” – mówił Alvin Gajadhur.

INSPEKCJA TRANSPORTU DROGOWEGO PRZYPOMINA!

Czasy pracy kierowców – kierowcy autokarów, jak i pojazdów ciężarowych po każdych 4,5 godzinach jazdy powinni zrobić minimum 45-minutową przerwę. Limit dziennej jazdy to 9 godzin, może być wydłużony do 10, nie częściej niż dwa razy w tygodniu.

Ograniczenia w ruchu – w dniach 30 kwietnia – 3 maja, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Transportu z dn. 31 lipca 2007 r. w sprawie okresowych ograniczeń oraz zakazu ruchu niektórych pojazdów na drogach, obowiązuje zakaz ruchu pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 12 ton (z wyjątkiem autobusów) na terenie całej Polski. Ograniczenie obowiązuje w następujących terminach:

30 kwietnia – od godz. 18:00 do 22:00

1 maja – od godz. 08:00 do 22:00

2 maja – od godz. 18:00 do 22:00

3 maja – od godz. 08:00 do 22:00

Zakaz nie dotyczy m. in. pojazdów używanych do przewozu: żywych zwierząt; prasy; lekarstw i środków medycznych; towarów niebezpiecznych; artykułów szybko psujących się i środków spożywczych; odpadów komunalnych lub nieczystości ciekłych.

Briefing Alvina Gajadhura Głównego Inspektora Transportu Drogowego

źródło: Główny Inspektorat Transportu Drogowego – Bezpieczna Majówka 2018 z ITD

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź do Bezpieczna Majówka 2018 z ITD

  1. Pingback: sikiş

Dodaj komentarz