Senior Na Drodze

W dniu 28 czerwca 2018 r. w Sali konferencyjnej Centrum Kultury Łowicka Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk, przewodniczący Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego na konferencji prasowej przedstawił szczegóły ogólnopolskiej akcji informacyjno-edukacyjnej Senior Na Drodze.

Celem tej wielkiej inicjatywy społecznej Rządu PiS jest dotarcie do świadomości wielkiej i wciąż powiększającej się grupy seniorów – uczestników ruchu drogowego. Już obecnie osoby po 60 roku życia stanowią w Polsce około 17 procent populacji. Seniorzy są sprawcami tragicznych w skutkach zdarzeń drogowych. Statystyki prowadzone przez Policję mówią o liczbie 3913 zdarzeń w 2015 roku a w 2017 już 4343 wypadki których sprawcami byli seniorzy.

Akcja ta jest również kierowana do dzisiejszych 30, 40, 50-latków, którzy obecnie nie wyobrażają sobie życia bez samochodu. Zapewne i za kilkanaście/kilkadziesiąt lat nie zrezygnują oni z komfortu jazdy własnym pojazdem. Taka sytuacja z pewnością znajdzie odzwierciedlenie w bezpieczeństwie ruchu drogowego. Właśnie dla tego jest tak ważne, aby świadomość pojawiających się wraz z wiekiem nowych zjawisk ograniczających nasze możliwości psychomotoryczne, jak najwcześniej docierała do nas wszystkich! Stąd przewodnie hasło znanego nie tylko w naszym kraju zjawiska demograficznego polegającego na stałym wzroście osób w wieku senioralnym Jestem Świadomy – Będę Bezpieczny. Musimy zdawać sobie sprawę, że liczba seniorów w krajach europejskich rośnie w postępie geometrycznym i w najbliższym piętnastoleciu może z łatwością osiągnąć 30 – 35% populacji.

Przekazujemy naszym czytelnikom tylko najistotniejszą cześć z wystąpienia Ministra Adamczyka, podczas uroczystej inauguracji akcji w Warszawie.

Projekt przygotowany przez Krajową Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego ma na celu przeciwdziałanie niekorzystnym statystykom, związanym z udziałem seniorów w wypadkach drogowych – podkreślił Minister Adamczyk. Budowanie poczucia współodpowiedzialności za bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu na drodze oraz wzrost świadomości społecznej w zakresie bezpiecznego zachowania się na drodze są celem prac studyjnych od 2016 roku prowadzonych przez KRBRD.

Obecnie rusza trzecia już edycja – tym razem ogólnopolska – kampanii informacyjno – edukacyjnej skierowanej do osób powyżej 60 roku życia. Partnerem strategicznym akcji jest Policja. Zostaną przeprowadzone 34 warsztaty z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym na terenie całej Polski. Akcja odbywa się w każdym z 16 województw, w dwóch miastach (z wyjątkiem województwa mazowieckiego, w którym odbędą się cztery warsztaty). Lokalizacje zostały wytypowane przez Ministerstwo Infrastruktury w obszarach o najwyższym wskaźniku zagrożenia utraty życia i zdrowia grupy docelowej.

Sądzimy, że sprawa bezpieczeństwa jest ważna z punktu widzenia każdego kierowcy, pieszego i rowerzysty praktycznie więc dotyczy nas wszystkich warta jest chwili refleksji i zastanowienia. Musimy sobie uzmysłowić, że znajomość naszych możliwości i reakcji na otaczający świat, połączona z wieloletnim doświadczeniem może być również atutem w stosunku do na przykład młodszych uczestników ruchu drogowego. Właśnie z takich powodów jesteśmy przekonani, że również przy tej okazji należy przede wszystkim pamiętać o istotnej i wciąż generującej poważne zagrożenie w ruchu drogowym grupie 18-24-letnich kierujących rozpoczynających swoją przygodę za kierownicą. Otóż według statystyk Komendy Głównej Policji, kierowcy w wieku 18-24 lat są w grupie najbardziej niebezpiecznych kierowców z najwyższym wskaźnikiem liczby wypadków na 10 tys. populacji. W 2017 r. młodzi kierowcy byli sprawcami ponad 5,5 tys. wypadków (prawie 20% wszystkich wypadków powstałych z winy kierujących), zginęło w nich ponad 450 osób, a ponad 7 tys. osób zostało rannych. Przyczyną ponad 1/3 wypadków, które spowodowała ta grupa kierowców, było niedostosowanie prędkości do warunków ruchu, brawura oraz przecenianie swoich umiejętności. Zapowiedź Pana Ministra objęcia wychowaniem komunikacyjnym uczniów szkół podstawowych klas piątych – naszym zdaniem to decyzja nie trafna, ponieważ nie obejmowała by 10 cio latków ubiegających się o kartę rowerową. Reasumując projekt działania na rzecz poprawy jakości życia seniorów jest oczekiwanym i dobrym krokiem w realizacji dążenia do poprawy bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego. Będziemy trzymali rękę na pulsie wydarzeń i oczywiście informowali na bieżąco o wszystkich nadchodzących istotnych wydarzeniach.

Rangę Konferencji SENIOR NA DRODZE podkreślili swoją obecnością

Andrzej Adamczyk-Minister Infrastruktury, Przewodniczący Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego
Konrad Romik, sekretarz KR BRD, udziela wywiadu
Mł. insp. Zdzisław Sudoł, szef Wydziału Ruchu Drogowego KGP
Andrzej Markowski, psycholog transportu, udziela wywiadu
Mariusz Sztal, ekspert BRD, prowadzący koneręcję
Rafał Grodzicki MRBRD
Roman Bańczyk, sekretarz Wojewódzkiej Rady BRD w Katowicach
Grzegorz Wysopal, reprezentujący Małopolskiej Wojewódzkiej Rady
Andrzej Grzegorczyk, ekspert bezpieczeństwa ruchu drogowego
Ratownik medyczny, Marcin Borkowski, przedstawiciele gminy Bemowo oraz Wilanów
Wojciech Szemetyłło MWK Warszawa

Dariusz Gil – Wojciech Szemetyłło

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Wydarzenia Motor Klub Wawer. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz